Dnes by som sa rád dostal k téme, ktorá posledný mesiac celkom rezonovala v hernom svete. Blíži sa koniec mesiaca a niektorí z nás sa snažia získať čo najlepší rank v Hearthstone. Iní zas čo najlepšie umiestnenie v Hero League. Nie vždy to ide tak, ako by sme chceli.
Vtedy sa na myseľ a na jazyk dostávajú rôzne bohapusté variácie slovných spojení. A často aj do chatu či priamo na stream.
Rant
Určite už viacerí z vás videli toto video. Nebudem sa vyjadrovať k tomu, čo PewDiePie spravil. Osobne si myslím, že celé to okolo nám príde v našich končinách trochu prestrelené. Chcel by som sa však zamerať na samotnú explóziu, ktorú asi každý z nás pozná. Stane sa to, aj tým najviac pokojným jedincom. Čím dlhšie trávite čas hraním, tým dlhšie sa s toxickým správaním stretávate. Hry v nás vyvolávajú emócie. Jeden z dôvodov, prečo ich hrávam. Rovnako tak pri nich hľadám únik z reality či relax. Lenže nie vždy príde. Špeciálne, keď hráč oproti 4x po sebe potiahne krásny top deck. Vtedy miesto relaxu prichádza frustrácia.
Toxic
Frustrácia môže mať rôzne podoby. Napríklad tak, že kazíte hru všetkým naokolo. Ako spravil Mopsio z tímu Zealot (Wish?) počas hier v Hero League. Akurát však hral s jedným z najpopulárnejších streamerov HotS. (video si môžete pozrieť tu: video)V dobe internetu a hlavne RedDitu ti nikto nič nedaruje. Tento incident vyvrcholil v týždennom zákaze hrania HGC udeleným samotným Blizzardom. Prvým, ale určite nie posledným. Pre hráča upozornenie, že reprezentuje ďaleko viac ako seba. Reprezentuje hru samotnú. Za podmienok, ktoré sú často obsiahnuté zmluvou. Pre tím to však môže znamenať viac. Potenciálna možnosť ísť na BlizzCon sa môže zmeniť na boj o udržanie.
?
A tak prichádza otázka: „Stojí to za to?“ Nie je lepšie to všetko stlmiť? Sám miestami mávam slušné výpadky. Priamo hru nekazím, „feeding„ je tá najhoršia možnosť. Ale sústredenie dostáva zabrať. Kazím často banálne rozhodnutia a v konečnom dôsledku aj hru iným a sebe samotnému. Možno si to často ani neuvedomíme. Je však medzi nami veľa nových hráčov. Hráčov, ktorí majú svoje vlastné dôvody prečo tú svoju danú hru hrávajú. Všetci sme komunita. Vítať nových hráčov s malým rantovým výpadkom emócií je dokonalý spôsob ako im pokaziť zážitok z inak vydarených hier. Rovnako tak tým, ktorí hľadajú relax po čase strávenom v škole či práci.
Posledné dni som zaseknutý na jednom ranku v Hearthstone. Jeden deň som bol už slušne frustrovaný. Takmer isté odinštalovanie. Zmenil som hru. Čo teraz robievam pravidelne. Cez víkendy sa snažím nezapínať Blizzard klienta. Mením ho za Steam. Pomáha to vypnúť, sústrediť sa. Prísť na myšlienky, že možno to neboli 4 top decky protihráča. Ale len chyba niekde na začiatku hry. Ktorá sa stala zo všetkého toho RNG chaosu a nesprávneho vyhodnotenia daného momentu. Priznať si chybu je ťažké. Málokto z nás si sadne k počítaču len preto, že si chce priznať chybu. Mne osobne to pomáha prekonať seba a tým aj ďalší frustrovaný čas. Preniesť sa cez všetko nie je ľahké. Hudba pri hraní mi však pomáha. Aj pri tímových hrách.
Trolling
Niektorí si však poviete:“Lenže sú tam aj lamáci.“ Sú a ja sám často niekedy utrúsim trolling. Držte to však v miere. Nikdy neviete, kto ako zareaguje. Dobrý príklad bolo aj PewDiePie said the N-Word. Síce to nebol trolling, ale slová majú pre každého inú váhu. Niekedy trolling má aj vtipné a úsmevné príbehy. Sú síce výnimočné ale existujú. Jedným disponujem aj ja. Vďaka večnému trollovaniu a bizarným slovným výpadkom som sa stal členom jedného klanu. Dávno v časoch Battlefield 1942 a hlavne Desert Combat. Vzájomné trollovanie medzi partiou ľudí skončilo v založení a pribratí do SVK clanu. Ale o tom niekedy inokedy.
Čo som vlastne týmto chcel povedať? Hranie hier je skvelý relax a zábava. Niekedy však aj frustrácia.
Nepridávajte si ľudí po prehratej hre len kôli 30 sekundovej explózii vašich nespokojných pocitov. Skúste možno radšej tých 30 sekúnd venovať rekapitulácii samotnej hry.
Alebo máte svoje vlastné návody ako zvládate hernú frustráciu? Rád si ich vypočujem. A určite nebudem jediný. Napíšte svoje tipy na Facebook.
Pridávam tu aj video od Felixa Kjellberga aka PewDiePie reagujúceho na celú danú vec. Myslím si, že toto video je jeden z najlepších príkladov ako riešiť takúto situáciu. Takto by sa malo robiť PR. Priznať chybu, úprimne sa vyjadriť. Streameri a youtuberi si často neuvedomujú svoje postavenie. Z tohto krátkeho videa sa môžete veľa naučiť. A teraz užívajte týždeň. 🙂